Mesés víz alatti szoborpark
2012.09.21 15:48
A közép-amerikai Kis-Antillák szigetcsoporthoz tartozó Grenada különleges műalkotás által vált világszerte ismertté. Már maga az ötlet is szürreális, egy vállalkozó szellemű, jó adag kreativitással megáldott szobrász ugyanis olyan különleges, víz alatti világot alkotott meg, melynek láttán az utazók nemcsak a korallokkal és a tenger élővilágának sajátosságaival ismerkedhetnek meg, de olyan földöntúli látványban lehet részük, melyet megpillantva a lélegzetük is elakad.
- A szobrászként és búvárkutatóként is elismert Jason de Caires Taylor meghökkentő műveivel hamar bekerült a köztudatba, ám víz alatti szobraival vált igazán népszerűvé, melyek mágnesként vonzzák a kalandvágyó turistákat.
- A víz alatti alkotások célja, hogy felhívják a figyelmet a művészet és a környezet kapcsolatára. Műveihez szervesen kapcsolódik az őket körülvevő természet, a tengeri élővilág, a korallzátonyok, egyben az óceán misztikuma.
- Taylor teljes mértékben felrúgta azt a régi konvenciót is, mely szerint a műtárgyakat eredeti állapotukban kell megőrizni. Ezzel ellentétben azt hirdeti, hogy a pusztulás is része a művészetnek, alkotásai ezért az elmúlás és az élet körforgásának kapcsolatát hivatottak bemutatni.
- A művész szobrai csupán megkezdett alkotások, azokat a természet építő vagy épp romboló erői formálják minduntalan, köszönhetően annak is, hogy a szobrok anyagának kiválasztásánál fontos szerepet játszott az, hogy a korallok minél gyorsabban megtelepedjenek rajta.
- Ebben a szellemben hozott létre olyan szobrot, melynek csupán a váza van meg, valódi formáját pedig csak a rajta megtelepedő növények adják meg.
- A hét méteres mélységben elhelyezett szobrok között az idelátogatók megtekinthetnek egy 26 emberfigura alkotta kört, de egy elsüllyedt biciklistát és tengerfenéken fekvő alakokat is. A víz alatti szobrok különlegessége, hogy egészen más benyomást keltenek, mint szárazföldi társaik, sokkal nagyobbnak és közelibbnek látszanak – méretük egyébként is hatalmas -, szépségüket pedig csak fokozzák a felületükön játszó fények, melyek mindig más képet mutatnak róluk.